Vitamin Kaynağı Polenin Sağlığımız İçin Önemi Arıların insanlara sunduğu şifa ve lezzet kaynağı sadece bal değil.

 Arıların binlerce çiçekten toplayıp getirdiği polen, sağlığımız için en büyük mucizelerden. Arıların binlerce çiçeği gezerek topladıkları polen sağlık açısından oldukça faydalı bir besindir. Özellikle de arı sütü ve balla karıştırılarak yenmesi halinde hayal bile edilemeyecek faydalar sağlayan polen, doğanın en büyük mucizelerinden biridir.

Vitamin, mineral, protein ve amino asit açısından zengin olan arı poleni, bitkisel yaşamın özü ve hastalıkların şifa kaynağıdır. Herkes tarafından yenmesi uygun olan polenin faydaları o kadar fazladır ki hem sağlığımızı korumaya hem de hastalıklarla mücadeleye yardımcı olmaktadır. Bir çay kaşığı polende 2 kilo kemiksiz ve yağsız et ile 12 litre sütte bulunan esansiyel bulunmaktadır. Bu durum da polenin ne kadar güçlü ve önemli bir gıda ürünü olduğunu göstermektedir. Polen aslında tarihte bilinen en eski gıda takviyesidir.

1-Çocuklar İçin Önemli Bir Kaynak: Özellikle de büyüme çağındaki çocuklar için önemli bir besin ve gelişme kaynağı olan polen, kas ve adale yapıcı özelliği ile çocukların gelişimlerine katkı sağlamaktadır. Çocuklarda zekâ gelişimine de etkili olan polen, anlama ve düşünme yetisinin gelişimini sağlamaktadır.

2-İnsan Vücuduna Faydaları: Polende insan vücuduna faydalı 22 çeşit aminoasit, 27 çeşit madensel tuz, doğal hormonlar, enzimler, pigmentler, karbonhidratlar ve fermentler bulunmaktadır. Ayrıca demir, bakır, kalsiyum, sodyum, magnezyum, silisyum, alüminyum, nikel, titanyum, çinko, A, B1, B2, B3, B5, B6, B7, B8, B9, B12, C, D, E, H ve P vitaminlerini içermektedir. İçerdiği vitaminler sayesinde de hayati önem taşıyan polen, her derde deva bir kaynaktır. İnsan vücuduna direnç sağlayan polen, sinirliliği ortadan kaldırarak daha sakin ve dingin olmayı sağlamaktadır. Ayrıca göz için de pek çok faydası bulunmaktadır. Özellikle de görme yetisini arttırması, göz ve deri iltihaplanmasına fayda sağlaması ile polen gerçek bir şifa kaynağıdır. Kanser tedavisinde yardımcı tedavi uygulaması görevi gören polen, tansiyonu düzenlemekte ve prostat hastalığına oldukça iyi gelmektedir.

3-Bağırsaklara Faydası: Polen pek çok faydasının yanında bağırsaklar için de oldukça mükemmel bir sağlık kaynağıdır. Bağırsak iltihaplarına ve tıkanmalarına olumlu etkileri olması ve bağırsak mikroplarını öldürmesi de bu yararlardan bazılarıdır.

4-Kan: Kan için mükemmel bir besin kaynağı olan polen, kandaki alyuvar sayısını % 25- 30 arasında arttırmaktadır. Ayrıca hemoglobini de % 15 oranında arttırmaktadır.

5-Kalp: Kalp için de oldukça fazla faydası bulunmakta, kalp kasının çalışmasını güçlendirmekte ve hızlandırmaktadır. Her gün düzenli tüketilen polen sayesinde kalp krizi riski de ortadan kalkmaktadır. Her derde deva ve şifa kaynağı polen A’dan Z’ye pek çok hastalığın tedavisinde ve hastalıklarla mücadelede mükemmel bir etkiye sahiptir. Ancak pek çok derde şifa kaynağı olması, polenin çok fazla tüketilmesi gerektiği anlamına gelmemektedir. Polen ilk yenmeye başlandığında sadece 1 çay kaşığı alınmalı ve mümkünse balla karıştırılmalıdır. 

 

Kaynak