Bizi Arayın: +90 312 922 0 912

Türkiye'nin Online Vitamin Satış Mağazasına Hoşgeldiniz!

Vitamin sözcüğü Polonya asıllı biyokimyacı Casimir Funk tarafından ilk defa 1912'de kullanılmıştır. Vita Latince, hayat demektir, -amin son eki ise amin sözcüğünü kastetmektedir. Zira o dönemde tüm vitaminlerin amin oldukları düşünülmekte idi. Bugün bu bilginin yanlış olduğu bilinmektedir.

Vücudumuz için mutlaka gerekli olan ve vücudumuzdaki katalizör görevi gören en basit organik maddelerdir .Vitaminler besinlerimizle birlikte yeteri kadar alınmadığı zaman, metabolizmada bazı bozukluklara yol açabilirler. Vitaminler vücudun sağlıklı gelişimi, sindirim fonksiyonları, enfeksiyonlara karşı bağışıklık kazanması açısından oldukça gereklidir. Ayrıca vücudumuzun karbonhidrat, yağ ve proteini verimli bir şekilde kullanmasını da sağlarlar.

Vitaminler vücutta "yakılmaz", yani vitaminlerden doğrudan enerji (kalori) alınamaz. Vücut, her vitaminden gerekli olan miktarın kan dolaşımında sürekli mevcut olmasını sağlar. Suda çözünen vitaminlerin fazlası vücut sıvıları ile atılırken, yağda çözünen vitaminlerin fazlası ise yağ dokusunda depolanır. Depolandıkları için yağda çözünen vitaminlerin aşırı dozu zararlı olabilir. Özellikle Vitamin A ve D'nin tüketiminde dikkatli olmak gerekir. Vitaminler bütün hücrelerde az miktarda depolanır. Bazı vitaminler ise büyük ölçüde karaciğerde depolanır. 

Ürünler 1 - 15 / Toplam 128

sayfa başı

Sayfa :
  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5

Ürünler 1 - 15 / Toplam 128

sayfa başı

Sayfa :
  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5